telif

Kombi Parçaları

Üç yollu vana: İki eşanjöre sahip kombiler de bulunan üç yollu vana, sıcak su ve kalorifer ayrıştırıcı parça olarak kullanılmaktadır.

Su şalteri: Musluk açıldığı sırada şebeke basıncı ile sıcak su isteğini bildiren parçaya denmektedir.

Conta: Su şalteri ve üç yollu vananın içerisinde var olan, su basıncı ile bulunduğu parçaya hareket vererek çalışmasını sağlayan plastiktir.

Doldurma musluğu: Kombinin su basınç ayarı düştüğü zaman tekrar yükseltmeye yarayan parçaya doldurma musluğu denmektedir.

Emniyet ventili: Cihazın basınç ayarı üç barı geçtiği durumlar da fazla suyu tahliye etmek amaçlı kullanılan parçadır. Kombinin basıncı fazla olduğu durumlar da emniyet ventili açılır ve su akıtmaya başlar.

Elektronik kart: Kombinin tüm parçalarından bilgi alarak onları yöneten parçaya denmektedir.

Ana eşanjör: Çift eşanjörlü kombiler de bulunan ana eşanjör kombinin brülörün de oluşan alevden aldığı sıcaklığı içinden geçen suya aktaran bakırdan imal edilmiş parçadır.

Plaka eşanjör: İkinci eşanjör olarak da bilinen plaka eşanjör ana eşanjörden aldığı sıcak su ile şebekeden gelen suyu ısıtmaktadır.

Pompa: Cihazın içinde ve kalorifer tesisatın de olan kapalı devre suyu dolaştırıp ısınan suyun peteklere ve çift eşanjörlü cihazlarda plaka eşanjöre gitmesini sağlayan elektrikli motora denmektedir.

kombi parçaları, ana kart, doldurma musluğu

Basınç sensörü: Kombinin içerisin de ki su miktarını elektronik kart bildiren sensöre denmektedir. Kombiler de elektronik ve mekanik olarak iki model kullanılmaktadır.

Sıcaklık sensörü: Kombinin içerisinden geçen sıcak suyun sıcaklık değerini elektronik karta bildiren ve bunun sonucun da cihazın ne kadar daha çalışması gerektiği veya ne zaman durmasını gerektiğini bildiren parçadır.

Baca sensörü: Bacalı kombiler de kullanılan baca sensörü, baca çıkışında ki sıcaklık ile ortam sıcaklığı mukayesesi yaparak yeterli şekilde baca çekişi olup olmadığını bildirmektedir.

Genleşme tankı: Genel olarak kombinin arka tarafında yanma odasının arkasında ki bölüm de bulunmaktadır. Genleşme tankı kombi ve tesisatta bulunan suyun ısınmasından meydana gelen genleşmenin tesisat ve kombiye zarar getirmemesi için kullanılmaktadır. Tesisatta ki suyun dengesini sağlamaktadır. Yarısı azot gazı yarısı ise su dolu tanktır.

Termometre: Tesisatta ki su sıcaklığını kontrol panelin de kullanıcısına gösteren parçadır.

Manometre: Tesisatta ki su basıncını kontrol panelin de kullanıcısına gösteren parçadır.

Gaz armatürü: Şebekeden gelen gaz basıncını elektronik karttnan aldığı isteğe göre brülöre gönderen parçadır.

Fan motoru: Hermetik tip kombiler de atık gazın dış ortama atılmasını, temiz havanında iç ortama alınmasını sağlayan parçadır.

Prosestat: Kombi çeşitlerinden biri olan hermetik kombiler de fanın  meydana getirdiği artı ve eksi zıt kutupları algılayarak elektronik karta pis gazın dış ortama atıldığını ve temiz havanın içeriye alındığı bildiren parçadır.